به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 
  • مصوبه شورای فرهنگ عمومی درباره نامگذاری سال 1390 به نام جهاد اقتصادی

مصوبه شورای فرهنگ عمومی دربارة نام­گذاری سال ۱۳۹۰ به نام جهاد اقتصادی
(مصوب جلسه  545 مورخ  16/1/1390 شورای فرهنگ عمومی)
 
 مقدمه:
    دهه کنونی انقلاب اسلامی به نام دهة عدالت و پیشرفت نام­گذاری شده است. این نام­گذاری نشان  دهنده ضرورت تطبیق الگوی اسلامی پیشرفت با شرایط و ویژگی­های فرهنگی، سیاسی و اقتصادی ایران است. الگوی پیشرفت درون­زاست و اجرای آن نیازمند عزم و اراده ملی مسؤولان دستگاه­های دولتی و غیردولتی و تکیه بر قابلیت­ها و توانایی­های داخلی است. سومین سال از دهه پیشرفت و عدالت، سال جهاد اقتصادی، نامیده شد: مقام معظم رهبری در این باره فرموده­اند: «این نام­گذاری معنایش این است که ملت ایران در این برهه از زمان، جهادش به طور عمده در عرصه­ اقتصادی است»، «جهاد اقتصادی، صرفاً تلاش اقتصادی نیست. جهاد یک بار معنایی ویژه­ا ی دارد. هر تلاشی را نمی­ شود گفت جهاد. در جهاد، حضور و رویارویی با دشمن مفروض است. در ادبیات امروز، معادل برای جهاد می­ شود مبارزه. جهاد اقتصادی یعنی مبارزه اقتصادی».
جهاد اقتصادی شامل الزاماتی است که عبارتند از: روحیه جهادی، استحکام معنویت و روح ایمان، مبتلا نشدن به مسایل حاشیه­ ای و حفظ اتحاد و انسجام اسلامی.
گرچه موضوعاتی همچون تحول نظام اداری، تحول آموزش و پرورش، جایگاه علوم انسانی در دانشگاه­ها، مسایل مربوط به فرهنگ عمومی، مسائل مربوط به اخلاق جامعه نیز امور مهمی هستند؛ اما «امروز در این برهه از زمان، مسأله اقتصادی از همه مسائل کشور فوریت و اولویت بیشتری دارد.»
شورای فرهنگ عمومی در راستای کمک به تحقق شعار جهاد اقتصادی مواد ذیل را به تصویب می­ رساند:
ماده ۱: کلیه دستگاه­های عضو شورای فرهنگ عمومی موظف­ اند در راستای تحقق جهاد اقتصادی برنامه­ های خود را در سه سطح الف) داخلی سازمان متبوع ، ب) برنامه­ های سازمان متبوع در تعامل با سایر نهادهای فرهنگی  و ج) تسهیلات فرهنگی نهادهای اقتصادی را تدوین و تا پایان اردیبهشت ماه یک نسخه از آن را به دبیرخانه شورا ارائه نمایند.
ـ به منظور ایجاد هماهنگی در برنامه­ های دستگاه­ های فرهنگی مؤثر در فرهنگ سازی در جهت تحقق جهاد اقتصادی، برنامه­ های دستگاه­های مذکور در شورای فرهنگ عمومی طرح و بررسی خواهد شد.
ماده ۲: دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی لازم است حداکثر تا پایان اردیبهشت ماه، انتظارات و مطالبات فرهنگی دستگاه­ها و نهادهای اقتصادی کشور را جهت تحقق شعار جهاد اقتصادی دریافت و پس از تنظیم جهت بررسی و تصویب به شورای فرهنگ عمومی ارائه نماید.
ماده ۳: دستگاه­های فرهنگی موظف­ اند گزارش فعالیت­های خود را براساس برنامه ارائه شده، هر شش ماه یکبار به دبیرخانه شورا ارائه دهند.
ماده ۴: کلیه شورای فرهنگ عمومی استان­ها و شهرستان­ها موظف­ اند موضوع «جهاد اقتصادی» را در دستور اولین جلسه خود قرار داده و برنامه­ های شورای فرهنگ عمومی جهت تحقق نام­گذاری سال ۱۳۹۰ را تنظیم و یک نسخه را به دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی کشور ارائه نماید.
ماده ۵:کلیه شورای فرهنگ عمومی استان­ها موظف­اند در هر شش ماه براساس برنامه­ های پیش­ بینی شده، گزارش عملکرد خود را جمع­بندی و به دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی ارسال نمایند.
ماده ۶:شورای فرهنگ عمومی گزارش­های دریافتی­ از دستگاه­های عضو شورا و استان­ها را تجمیع و در انتهای سال به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه خواهد کرد.
ماده ۷:این مصوبه شامل یک مقدمه و ۷ ماده و در تاریخ ۱۶/۱/۱۳۹۰ به تصویب شورای فرهنگ عمومی رسید.
 
کلیه حقوق این پورتال متعلق به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد