به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 
  • آیین‏ نامه ترویج فرهنگ پهلوانی از طریق توسعه ورزش زورخانه­ ای در کشور

آیین‏ نامه ترویج فرهنگ پهلوانی از طریق توسعه ورزش زورخانه­ ای در کشور
(مصوب جلسه ۵۱۸ مورخ ۱۰/۹/۸۸ شورای فرهنگ عمومی)
مقدمه
«ورزش پهلوانی»‏؛ که آمیزه به خصلت فداکاری و «جوانمردی» است مشتمل بر صدق و صفا، فروتنی،  خودشکنی و پرهیز از خودخواهی، خودبینی و سفر باطنی به مرزهای لایتناهی حق‏ پرستی، حق‏ جویی و حق‏ طلبی است. در یک کلمه «اعتلای معنویت» همراه با پرورش جسم و قدرت جسمانی در آحاد جامعه ما می­ باشد. چنان­که در گذشته نه‏ چندان دور در کثرت شهرهای ایران، «پهلوانان» در «زورخانه‏ ها» یکی از متخلق‏ ترین چهره‏ های مردمی و تکیه‏ گاه قابل اعتماد برای قشر ضعفا و مظهر «احقاق حق»، شجاعت و ایستادگی و مقاومت در برابر ظلم و مقابله با ستم و ستمگری بوده است.
اینک باتوجه به ارزش­ و اهمیت ورزش­ های باستانی زورخانه­ ها درفرهنگ عمومی کشور و با عنایت به توصیه­ های موکد مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه:
اولاً: ورزش باستانی برای ما نه یک ورزش بلکه یک تاریخ و یک فرهنگ است.
ثانیاً: پهلوانی در تاریخ گذشته ما توام با گذشت، فداکاری، مردانگی و جوانمردی بوده و برای احیای این فضایل باید این فرهنگ را رشد و توسعه داد.
ثالثاً: برای رشد سنت­ ها و خصلت­ های ویژه پهلوانی که همان دیانت و جوانمردی است باید فضای فرهنگی ورزش زورخان ه‏ای حفظ و تقویت شود.
شورای فرهنگ عمومی با هدف ترویج و رونق ورزش زورخان ه‏ای به منظور توسعه فضیلت پهلوانی در فضای فرهنگی کشور خصوصاً نسل جوان و به استناد موافقت شورای عالی انقلاب فرهنگی طی نامه شماره ۹۹۲/۸۹/دش مورخ ۶/۲/۱۳۸۹، آیین­ نامه ترویج فرهنگ پهلوانی از طریق توسعه ورزش زورخانه‌ای در کشور را به تصویب می‌رساند.
 
1- دلایل اهمیت ترویج فرهنگ پهلوانی:
۱-      قدمت تاریخی فرهنگی چند هزار ساله و اصالت ایرانی این ورزش و نقش آن در تحکیم هویت ملی ایرانیان داخل و خارج کشور
۲-      جذابیت، محبوبیت و مقبولیت ابعاد ظاهری و باطنی این ورزش درقومیت­ ها و اندیشه­ های مختلف خصوصاً جوانان و تأثیرگذاری مثبت آن بر اتحاد و همگرایی­ ملی و دینی
۳-      تأثیر اخلاقی، ارزشی و تربیتی این ورزش­ در جامعه خصوصاً نسل جوان و رشد و توسعه فرهنگ پهلوانی آن در برابر تهاجم فرهنگی
۴-      حمایت و پشتیبانی از نیروهای مستعد ورزش پهلوانی به منظور حضور در عرصه­ های جهانی به عنوان یکی از مزیت­ های فرهنگی ایران در خارج از کشور
 
2- راهکارها و وظایف دستگاهی
سازمان تربیت بدنی:
ماده ۱ـ با توجه به رسالت سازمان تربیت بدنی در احیاء و رونق‏ بخشی ورزش و فرهنگ پهلوانی، ضمن تدوین طرح جامع احیاء و توسعه هدفمند و زمان­مند این ورزش در داخل و خارج از کشور با حفظ هویت و دیرینه بومی، سیاست­ ها، طرح‏ ها و سرمایه­‏ گذاری­ های لازم در زمینه­ های مختلف (عمرانی، تجهیزاتی، تحقیقاتی، فرهنگی، تبلیغی، تسهیلاتی، تربیت نیروی انسانی، اعطای تسهیلات و یارانه­ های مورد نیاز را برای ترویج این ورزش) در بین اقشار اجتماعی مختلف از جمله کارگران، کارمندان و... و با هدف قرار گرفتن این رشته جزو ۵ رشته اول کشور تا پایان چشم­ انداز ۲۰ ساله به اجرا در آورد.
ماده ۲-  برای توسعه ورزش زورخان ه‏ای با بکارگیری فن­ آوری و نوآوری روش‏ ها و قالب‏ ها و با تأکید بر حفظ فرهنگ و ارزش‏ های اسلامی درسطح ملی برای برگزاری رقابت­ های پررونق ورزشی و حضور در لیگ­ های برتر ورزشی و مسابقات بین­ المللی اقدام گردد.
ماده ۳- حمایت از توسعه همگانی، قهرمانی، حرفه­ ای و آموزش عمومی، عالی و رسمی ورزش زورخانه‏ ای در جهت توسعه و بالندگی این ورزش
 
سازمان صدا و سیما:
ماده ۴ـ سازمان صدا و سیما با استفاده از ظرفیت­­های شبکه­ های ملی و بویژه­ شبکه­ های استانی در احیاء و ترویج فرهنگ و ورزش پهلوانی، به ویژه اطلاع­ رسانی (پخش زنده، انعکاس مناسب اخبار و...)، تولیدات تلویزیونی (سینمایی، سریال، انیمیشن، مستند ترکیبی و...) و رادیویی در موضوع فرهنگ و ورزش زورخانه­ ای (الگوها، پهلوانان، مضامین و...) معادل یکی از ۵ رشته اول ورزشی برنامه ریزی و اقدام نماید.
ماده ۵ـ سازمان صدا و سیما در برنامه­ های انتخاب و معرفی قهرمانان ورزشی استانی و ملی، پهلوانان و نخبگان این ورزش باستانی کار را هم مورد توجه قرار دهد.
 
وزارت کشور:
ماده ۶ـ استانداری­ها، فرمانداری­ها، شهرداری­ ها، بخشداری­ ها و دهیاری­ های کشور موظف به حمایت مادی و معنوی از توسعه و تقویت ورزش زورخانه­ ای در کنار سایر ورزش­ های برتر کشور شوند.
ماده ۷ـ نسبت به احداث زورخانه در نقشه­ های جامع شهری و ساخت زورخانه در نقاط پرجمعیت متناسب با نیاز، پیش­ بینی و اقدام گردد.
ماده ۸ ـ زورخانه­ های موجود از لحاظ هزینه­ های جاری و دریافت یارانه نقدی و تسهیلات برابر آیین­ نامه مصوب وزارت کشور تحت حمایت قرار گیرند.
 
وزارت مسکن و شهرسازی:
ماده ۹ـ وزارت مسکن و شهرسازی نسبت به تقویت فرهنگ و ورزش پهلوانی در طرح­های مربوط به بازسازی بافت­ های فرسوده، توسعه شهرها، ساخت و طراحی شهر و شهرک­ های جدید اقدامات لازم را در ساخت، مرمت یا احیاء زورخانه­ پیش­ بینی و اجرا نماید.
 
نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران:
ماده ۱۰ـ نیروهای مسلح علاوه برتقویت فرهنگ ورزش پهلوانی در بین کلیه رده ­های نیروهای مسلح و اولویت به ترویج این رشته در فعالیت­های ورزشی خود و همچنین در ایجاد و فعال­سازی زیرساخت­های لازم (برگزاری دوره ­های آموزشی، ساخت زورخانه، تربیت مربی، مرشد، شرکت در مسابقات و ...) اقدامات لازم به عمل آورد.
 
سازمان بسیج مستضعفین:
ماده ۱۱ـ سازمان بسیج مستضعفین نسبت به ترویج این رشته در فعالیت­های ورزشی خود، بر تقویت فرهنگ و ورزش پهلوانی در بین کلیه نواحی و حوزه­ ها و پایگاه ­های بسیج در سراسر کشور، اقدامات لازم را در ایجاد و فعال­ سازی زیرساخت­های لازم از طریق برگزاری دوره ­های آموزشی، ساخت زورخانه، تربیت مربی، مرشد، شرکت در مسابقات و... به عمل آورد.
 
سازمان ملی جوانان:
ماده ۱۲ ـ سازمان ملی جوانان موظف به زمینه ‏سازی گرایش جوانان به ورزش زورخانه‏ ای و فرهنگ پهلوانی از طریق تحقیقات پیمایشی و نظری در خصوص بررسی موانع و شیوه ‏های جذب جوانان به ورزش پهلوانی می­ باشد.
 
وزارت آموزش و پرورش:
ماده ۱۳ـ ورزش پهلوانی در اولویت­های رشته­های ورزشی در مقاطع مختلف مدارس پسران (ابتدایی، راهنمایی و متوسطه) مورد ترویج و آموزش قرار گیرد.
ماده ۱۴ـ فرهنگ و ورزش پهلوانی در بین دانش­آموزان، معلمین و مربیان ورزشی پسران از طریق درج در کتب درسی، فعالیت­های امور تربیتی و نیز فوق برنامه، ضمن خدمت (فعالیت‏هایی چون بازدید از زورخانه، اجرای مراسم ورزش زورخانه­ای، اهداء نماد، پخش فیلم، توزیع پوستر، برگزاری مسابقات و...) معرفی و ترویج یابد.
 
وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
ماده ۱۵ـ ترویج فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه­ای در اولویت­های رشته­های ورزشی دانشگاه­ها و مجتمع­های دانشجویی (واحد تربیت بدنی و اوقات فراغت) از طریق ایجاد و فعال­سازی زیرساخت­های لازم از طریق برگزاری دوره­های آموزشی، ساخت زورخانه، تربیت مربی، مرشد و شرکت در مسابقات قرار گیرد.
ماده ۱۶ـ معرفی و توسعه علمی ورزش زورخانه­ای و نیز تربیت نیروی انسانی مورد نیاز خصوصاً در رشته تربیت بدنی با ایجاد گرایش «ورزش باستانی» و نیز با هدایت مقالات و پایان­نامه­ها صورت پذیرد.
 
دانشگاه آزاد اسلامی:
ماده ۱۷ـ ترویج فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه­ ای در اولویت­ های رشته­ های ورزشی دانشگاه­ ها و مجتمع­ های دانشجویی (واحدهای تربیت بدنی و اوقات فراغت) از طریق ایجاد و فعال­ سازی زیرساخت­ های لازم از طریق برگزاری دوره­ های آموزشی، ساخت زورخانه­، تربیت مربی، مرشد و شرکت در مسابقات قرار گیرد.
ماده ۱۸ـ معرفی و توسعه علمی ورزش زورخانه­ ای و نیز تربیت نیروی انسانی مورد نیاز خصوصاً در رشته تربیت بدنی با ایجاد گرایش «ورزش باستانی» و نیز با هدایت مقالات و پایان­ نامه­ ها به این موضوع انجام شود.
 
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی:
ماده ۱۹ـ هدایت و حمایت­ مادی و معنوی از ترویج و آموزش فرهنگ ورزش زورخانه­ ای و فرهنگ پهلوانی در زمینه­ های مطبوعاتی، رسانه­ ای، کتاب، فیلم، موسیقی، جشنواره­ ها، تحقیقات، تولید بازی­های رایانه­ ای و هنرهای تجسمی و نمایشگاهی
ماده ۲۰ـ استفاده از ظرفیت سازمان اوقات و امور خیریه و کانون­های فرهنگی هنری مساجد در توسعه فرهنگ ورزش پهلوانی
ماده ۲۱ـ استفاده از ظرفیت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی (رایزنی­ های فرهنگی و خانه­ های فرهنگ ج.ا.ا. در خارج از کشور) به منظور تقویت هویت ملی ایرانیان مقیم خارج کشور و همچنین معرفی و راه­ اندازی ورزش پهلوانی و زورخانه­ ای در خارج از کشور
 
سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری:
ماده ۲۲ـ ثبت ملی و جهانی ورزش زورخانه­ ای، ثبت ملی و حفظ زورخانه­ های کهن (با حفظ ماهیت و تصدی غیردولتی و بومی)، مساعدت جهت ایجاد موزه­ ورزش باستانی
ماده ۲۳ـ ایجاد بسترهای مناسب جهت بازدید گردشگران خارجی و داخلی و همچنین ارائه این ورزش در حاشیه نمایشگاه­ های بین­ المللی مرتبط
ماده ۲۴ـ انجام تحقیقات لازم و همچنین تدوین و نشر فیلم، کتاب، بروشور به زبان­ های بین­ المللی جهت معرفی این ورزش تاریخی
 
سازمان تبلیغات اسلامی:
ماده ۲۵ـ هدایت و حمایت مادی و معنوی از ترویج الگوهای پهلوانی و ارزش‏ های ورزش مزبور از طریق مبلغان دینی در حسینیه­ ها و هیأت­ های مذهبی و استادان فرهنگ و ادب در مراکز آفرینش‏ های ادبی و هنری
 
نظارت و پیگیری:
ماده ۲۶ـ معاونت برنامه­ ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری، اعتبارات و پشتیبانی لازم به منظور تحقق اهداف و برنامه­­ های پیش­ بینی شده در این آیین­ نامه را از طریق سازمان تربیت بدنی فراهم نماید.
ماده ۲۷ـ به ­منظور تحقق و انجام ­وظایف مذکور، سازمان تربیت بدنی موظف است (فدراسیون پهلوانی و زورخانه­ای) هرسال گزارش عملکرد دستگاه­های تعیین شده را نسبت به این مصوبه اخذ و به شورای فرهنگ عمومی اعلام ­دارد.
ماده ۲۸ـ این آئین­ نامه دریک مقدمه،دو بخش و۲۸ ماده در جلسه ۵۱۸ مورخ ۱۰/۹/۸۸ شورای فرهنگ عمومی به تصویب رسید.  
 
 
                                                                                                   سید محمد حسینی
                                                                                         وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی
                                                                                       و رییس شورای فرهنگ عمومی
کلیه حقوق این پورتال متعلق به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد