به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 
  • تقدیر شورای فرهنگ عمومی از فعالیت‌های سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

معاون امور سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پانصد و پنجمین جلسه شورای فرهنگ عمومی کشور با تشریح وضعیت عرصة فیلم‌سازی و سینما در دولت نهم، سینمای ایران را در حرکت به سمت پاسداری و ترویج ارزش‌های معنوی، انقلاب و ارزش‌های اصیل انسانی دانست.
 به گزارش روابط عمومی دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی کشور، در این جلسه ابتدا آقای سربخش (منتقد سینما) گزارشی درخصوص چگونگی برگزاری بیست و هفتمین جشنوارة بین‌المللی فیلم فجر و تحولات در عرصة فیلم‌سازی مطالبی ارایه نمود.
   ایشان بیان داشت: «یکی از مسایلی که در این جشنواره محسوس بود، دگرگونی در آثار جدید فیلم‌سازان بود به نحوی که فیلم‌های جدیدشان نسبت به آثار گذشته کاملاً متفاوت بود. آثار گذشتة بسیاری از فیلم‌سازان، سیاه‌نمایی از وضعیت ایران، مقابله با انقلاب و ارزش‌ها بود. در حالی که در این جشنواره، فیلم‌ها چنین محتوایی نداشتند. این دگرگونی ما را به این نتیجه می‌رساند که جریانی در عرصة فرهنگ وجود دارد که موجب این تحول شده است و آن ناشی از مدیریت فرهنگی خوبی است که در مدت چهار سال گذشته، فیلم‌سازان را به این نقطه رسانده است و به نظر می‌رسد، مدیریتی که اعمال شد یک مدیریت فرهنگی نرم بود. مدیریت نرم موجب می‌گردد یک رابطه مشفقانه و نزدیک با هنرمندان بوجود آید. البته این مدیریت صرفاً در حوزه محتوی نبود و به بخش سخت‌افزاری سینما هم توجه کرد. در این دولت، نهضت بازسازی سینما مطرح شد.»
     این منتقد سینما در ادامه به نقش و توجه دولت نهم در بازسازی سینما و این که حدود ۱۳۰ سینما بازسازی و حدود ۳۰ سینمای نوبنیاد ساخته شد، اشاره کرد و آن را تحولی عظیم نامید.
    ایشان در بخش پایانی سخنان خود اظهار داشت که در حال حاضر سینمای ما یک سینمای امیدآفرین است و خانواده در آن نقش تعیین کننده دارد.
    در ادامة جلسه، جعفری جلوه، معاون امور سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان داشت: «شاید پدیدة سینما، پدیدة آخرالزمانی باشد که قرار است از طریق آن فرهنگ‌های مهجور، جهانی شوند. امروزه، سینما توسط قدرت‌های جهانی با انحا و ابزار مختلف، هم از طریق مادی و هم از طریق معنوی مدیریت می‌شود.»
   وی در ادامه اشاره کرد: «متأسفانه طی سه دهة اخیر، تقریباً برای بخش زیرساختی و بخش اقتصادی سینما هیچ تلاشی نشده بود و ما صرفاً از سینما، مطالبات فرهنگی خودمان را طرح کرده بودیم. در حالی که باید می‌‌دانستیم سینما یعنی اقتصادی توانمند، پویا و معاش و اشتغال جماعت کثیری از افراد که مورد غفلت بوده‌اند. در این دوره برای زیرساخت‌های سینما توجه خاص صورت گرفت که برخی از این اقدامات شامل احیای سالن‌های سینما، فراهم کردن سالن خوب، فراهم کردن امکان اکران خوب، تلاش در جهت امنیت بخشی به شبکه نمایش خانگی که برای تولید کننده و تهیه کننده امید بیشتری برای سرمایه‌گذاری ایجاد می‌کند و بازگشت سرمایه بیشتر به سینماگر و تهیه کننده و سرمایه‌گذار بوده است.»
    معاون امور سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بیست و هفتمین جشنواره فیلم فجر را برداشت بزرگ اول از یک کاشت چهارساله نام‌گذاری کرد و در ادامه اظهار داشت: «امروز در سینمای کشور توفیق بزرگی حاصل شده است که هم به لحاظ اقتصادی و هم به لحاظ فرهنگی در آستانة یک تحول عظیم‌تر و بزرگتر قرار دارد. در این دوره بحث و گفتمان سینمای ملی به عنوان سینمای دینی، شرقی و ایرانی مطرح شده است که از مباحث بسیار مهم و کلیدی است که باید در آن تلاش نمود، زیرا امتداد این مسئله به آموزش هنر و آموزش سینما می‌رسد.»
   جعفری جلوه در پایان سخنان خود گفت: «دولت در چهار سال گذشته تلاش کرده است در حد مقدور از سینماگران نسل جدید حمایت نماید که این اقدامات نیازمند بودجه و امکانات است و امیدواریم شرایط بهتری فراهم شود و منابع بیشتری در اختیار قرار گیرد، به گونه‌ای که جهش‌های عادی و نهایی شکل بگیرد.»
    در پایان این جلسه، مهندس منصور واعظی، دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور بیان داشت: «ما در سینمای ایران با نقطة مطلوب فاصله زیادی داریم. نقطة مناسب برای سینمای ایران این است که بتواند ارزش‌های معنوی، ارزش‌های انقلاب و ارزش‌های اصیل انسانی را پاسداری و ترویج کند.» ایشان همچنین گفت: «آنچه که در سینمای چند سالة اخیر به ویژه جشنوارة بیست و هفتم مهم است؛ این است که تنها نباید به کمیت‌ها و کیفیت‌ها به طور مستقل نگاه کرد، بلکه باید به سمت و سوی این سینما توجه کرد. زیرا بیست و شش سال جهت‌گیری کلان سینمای کشور در تقابل با ارزش‌های اسلامی و ارزش‌های انقلابی بوده است. امسال شرایطی فراهم شد که ارزش‌های دینی و انقلابی مطرح و به تعبیری در این چهارسال ریل‌گذاری جدیدی در سینما صورت پذیرفت. امیدوارم این تعیین مسیر جدید که در دولت نهم پیش آمد بتواند ارزش‌های ملی ما را در عرصه بین‌المللی به نمایش درآورد.»
    در خاتمه جلسه، مراتب تشکر و قدردانی شورای فرهنگ عمومی کشور از اقدامات ارزشمند معاونت امور سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیریت بنیاد فارابی و کلیه دست‌اندرکاران عرصة سینما اعلام گردید.
   شایان ذکر است، شورای فرهنگ عمومی کشور به منظور سیاستگذاری، هدایت و نظارت بر فرهنگ عمومی کشور، زیر نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی فعالیت دارد.
کلیه حقوق این پورتال متعلق به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد