به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 
  • ساماندهی محتوای صوتی ـ تصویری فضای تبادلی گوشی تلفن همراه

مصوب جلسه 448 مورخ  11/4/87 شورای فرهنگ عمومی

مقدمه:

    گسترش روزافزون استفاده از تلفن همراه، به عنوان وسیله­ای جهت حمل، توزیع و نمایش محتواهای صوتی ـ تصویری و متنی با قابلیت استفاده در همة زمان‌ها و مکان‌ها، تأثیر بسزایی بر فرهنگ عمومی جامعه، و به ویژه نسل جوان دارد.

    شورای فرهنگ عمومی با هدف صیانت از فرهنگ عفاف و حریم جامعه و ارتقای امنیت اجتماعی و مقابله با انتشار و شیوع پیام­ها و محتوای ناسالم از طریق سامانة بلوتوث تلفن­های همراه در مکان­های پرتردد و نیز به منظور بهره­گیری از فرصت­های مربوط به این فناوری برای انتشار محتوای غنی، سالم و متناسب با نیاز فرهنگی مردم، دستورالعمل ذیل را به تصویب ­رساند:

   مادة 1: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، به عنوان متولی فرهنگی فضای دیجیتال کشور، موظف است تا ساز و کار لازم را جهت تولید محتوای فرهنگی، به ویژه متناسب با تلفن همراه، به وسیلة بخش غیردولتی آماده سازد و همچنین زمینة انتشار این محتوا را به وسیلة دستگاه­های ارسال انبوه فایل­های مربوط از طریق بلوتوث برای دستگاه­های تلفن همراه واقع در مکان­ها و وسایل نقلیة عمومی، با اولویت قطارهای شهری و برون شهری و پایانه­های مسافربری که حجم بالای تردد و زمان انتظار را دارا هستند و نیز اماکن ورزشی، فرهنگی و هنری فراهم آورد.

   مادة 2: کلیه دستگاه­های ذیربط، به ویژه شرکت مخابرات ایران، شرکت راه­آهن شهری (مترو)، شرکت راه­آهن جمهوری اسلامی ایران، پایانه­های مسافربری هوایی و زمینی موظف به همکاری و هماهنگی با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در جهت تحقق فعالیت مذکور می­باشند.

   مادة 3: هر گونه فعالیت در جهت انتشار فراگیر محتوا از طریق بلوتوث برای تلفن­های همراه در اماکن عمومی تنها با مجوز و نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی امکان­پذیر خواهد بود.

   مادة 4: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گزارش اقدامات و ساماندهی­های مذکور را سالانه به شورای فرهنگ عمومی ارائه می­کند.

   مادة 5: این مصوبه در 5 ماده در چهارصد و هشتاد و چهارمین جلسة مورخ 11/4/87 شورای فرهنگ عمومی به تصویب رسید.

 

این مصوبه برای تصویب نهایی به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال گردیده و برای اجرا لازم است به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی برسد.

کلیه حقوق این پورتال متعلق به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد