به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 
  • بیانیه شورای فرهنگ عمومی در محکومیت توهین به مقدسات اسلامی در رسانه‌های غربی

مصوب جلسه 478 مورخ 21/12/86 شورای فرهنگ عمومی

 

   توحید و عبودیت فلسفة خلقت و راز سعادت بشر در قرون واعصار گذشته و آینده است و پیامبران الهی ـ از آدم تا خاتم ـ به عنوان فریادگران بیدار حقیقت، نگهبان حریم آزادگی و انسانیت بوده و هستند. آخرین پیام آور، حضرت محمد مصطفی (صلی الله علیه و اله) پیامبر مهر و عدالت است که انبیای پیشین، خصوصاً حضرت عیسی مسیح (علیه السلام) آمدنش را بشارت داده بودند و بشر قرن‌ها در انتظار پیام جامع و برهان قاطع او، که همان قرآن و عترت است، به سر می‌برده است. اما جاهلیت و طاغوت که همواره چونان سایه‌ای تیره در مقابل خورشید حقیقت قرار دارد؛ زمانی بر این رسول بیداری ـ خاکستر می‌افشاند؛ ساحر و شاعرش می‌خواند و سنگ بر جبینش می‌زد و زمانی سنگ انتقام و حقد و کینه‌اش را بر سر فرزندان او فرود می‌آورد و در عصری دیگر، با سرکوبی، توهین، تمسخر و دروغ، به خیال خود، رشد و ترویج تعالیم او را متوقف می‌سازد. به راستی عصر ما، عصر رسوخ حقیقت اسلام در اعماق فطرت‌های جهانی و طبعاً لرزش و انحطاط در پیکره پوشالی طاغوت است و در این ورطة گذار و مرحلة پرخطر، اندکی صبر و جهاد بر صراط دین، که مستلزم انسجام و وحدت موحدان و مسلمانان عالم است، کافی است تا وعدة راستین قرآن، محقق گردد و «مستضعفین» وارثان زمین گردند.

   توهین و تخریب فرهنگی و هدفمند شخصیت و آیین پیامبران الهی از سوی مستکبران عالم، که در چند سال گذشته شدت یافته است؛ از سویی انفعال و دفاع مذبوحانة صهیونیسم بین‌الملل در برابر امواج خروشان احیای دین و دینداری، به عنوان دستاورد ارزشمند انقلاب اسلامی ایران است و از سوی دیگر در جهت تضعیف و مأیوس ساختن ملت‌های بیدار شده و خصوصاً جهان اسلام است که مانع سترگ تحقق اهداف شیطانی آمریکا و اسرائیل در قرن گذشته بوده‌اند. دوگانگی و تعارض اصلی ما، تقابل میان اسلام و مسیحیت و یهودیت ودیگر ادیان نیست؛ بلکه تقابل فرهنگ معنویت و عدالت با فرهنگ صهیونیستی ـ آمریکایی است که در سودای بردگی بشر و نابودی ارزش‌های الهی است. از این رو تعرض و جفا به ساحت رفیع هیچ یک از انبیای الهی، چه پیامبرانی چون حضرت موسی و حضرت عیسی (علیهماالسلام) باشند و چه خاتم‌الانبیاء(ص)، در افکار عمومی جهان پذیرفته نیست و با عکس‌العمل فعال و دندان‌شکن مسلمانان مواجه خوهد شد. به همین سبب این توطئه و بازی خطرناک نیز، به فضل الهی چونان دیگر نقشه‌های اخیر شیطان بزرگ، خصوصاً در ماجرای یازده سپتامبر و اشغال عراق، به بزم‌ رسوایی دشمن و اتحاد و تألیف قلوب مسلمانان و موحدان منجر خواهد شد. هر چند، پیوسته آخرین و جدی‌ترین حربة ستیز با جهان اسلام، القای بذر تفرقه و اختلاف بوده و هست که ضرورت هوشیاری همة مسلمانان، خصوصاً نخبگان و علمای اسلام را، در این برهه دو چندان می‌سازد.

    در این میان که دشمن کینه‌توز، جز ابزار طنز و سرگرمی، خصوصاً در کاریکاتور، سینما و رمان، سلاح کارآمد دیگری ندارد؛ همنوایی و تبلیغات همزمان برخی ایادی فریب خوردة غرب، ظاهراً در لباس اندیشه و قلم و بیان، بیماری و ارتجاع شبه روشنفکری داخل را بیش از پیش عیان ساخته است و چه نیکوست که این جریان، اگر به نقد و استدلال شفاف علمای مسلمان وقعی نمی‌نهد؛ دست کم واکنش و پاسخ زیبای هنرمندان و سایر اهالی بیدار فرهنگ و ادب در ایران امروز را آویزة گوش نماید که ناروایی به مقدسات را، در هر جای جهان و از هر کس که باشد، برنمی‌تابند. دشمنان اسلام در هر پوستینی که باشند؛ آیا نمی‌بینند که ندای جهانی اسلام، به عنوان یگانه راه امید و نور در عصر جاهلیت کبری روز به روز طنین‌اندازتر می‌شود و به طور خاص در جمهوری اسلامی ایران، اصلی‌ترین گوهر هویتی و انگیزه‌بخش حرکت ایرانیان در مسیر عزت و اعتلا، در عرصه‌های داخلی و بین‌المللی، شده است؛ آیا نظاره نمی‌کنند که چرا هر نظام سیاسی و فرهنگی که بیشتر بر اخلاق و تعهد به رسالت پیامبر اعظم (ص) تأکید می‌کند، امین و محبوب و کارآمدتر ظاهر می‌شود ولی دشمنان پیامبران الهی، به هر جا که پا می‌گذارند، با آتش نفرت شهروندان مواجه می‌شوند؟ به راستی عصر ما، عصر تحقق و تجلی آیات قرآن و درس‌های پیامبران الهی است همانان که بشر را دعوت به تأمل و تعقل در آثار و آیات الهی می‌نمودند.

   شورای فرهنگ عمومی ضمن محکوم کردن توهین اخیر رسانه‌های فریبکار غربی، که تهاجم آشکار به فرهنگ و ارزش‌های یک و نیم میلیارد مسلمان و سایر موحدان زمین است، این وقایع حساس را عامل تبیین ضرورت و انگیزه‌ای برای تقویت و ارتقای اتحد ملی همة ایرانیان و انسجام جهانی مسلمانان در سرتاسر عالم می‌داند.

کلیه حقوق این پورتال متعلق به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد